Patara

Patara Tarihi ve Konumu

Patara Likya Uygarlığı döneminde yerleşime başlanan yerlerden biridir. Patara Antik Kenti de bölgenin duyulmasında yardımcı olmuştur. Bölge Antalya'da Kaş ilçesi içerisinde yer almaktadır. Ulaşım için yakın mesafede bulunan Dalaman Havaalanı kullanılabilmektedir. Öncelikle buradan Fethiye şehir merkezine geçilerek sonrasında Patara bölgesine ulaşım sağlanabilir. Ulaşımda otobüs kullanılabileceği gibi kiralık araçlar da rahatlıkla kullanılabilir. 

Patara Plajları ve Gezilecek yerler 

Patara'nın içerisinde 18 km uzunluğunda ülkemizin en uzun plajlarından biri olan Patara Plajı bulunmaktadır. Kaplumbağaların en önemli yumurtlama bölgelerinden biridir. Patara'da tatil yapılırken bu plajdan denize girmenin keyfi bambaşka olacaktır. Konaklama seçenekleri için Patara villa kiralama çeşitlerine de bakılabilir. Patara'da görülmesi gereken bir diğer yer ise Patara Antik Kenti'dir. Likya döneminden kalmış olan kent oldukça görkemli bir yapıdır. Bunun dışında Patara'ya gelen kişilerin görmesi gereken bir diğer bölge ise Roma Zafer Takı'dır. Bunu da Gelemiş Köyü'nün 2 km dışında görebilmek mümkündür. Oldukça güzel ve görülmeye değer bölgelerden bir tanesidir.

 Patara'da Ne Yenir?

Patara Akdeniz Bölgesi içerisinde yer aldığından mutfağı da bu temelde gelişmiştir. Genellikle burada deniz ürünleri ve narenciye sıklıkla tüketilmektedir. Kiralık villalar Patara bölgesinde bozulmamış doğal yapısı ile iç içedir. Buradan da çevre bölgelerde bulunan tarla, bağ ve bahçelerin bir kısmı görülebilmektedir. Patara'da kiralık villa seçenekleri oldukça fazladır. Deniz manzaralı veya orman manzaralı seçenekler bulunabilmektedir.