Letoon Nerededir?

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan Letoon hakkında çok sayıda bilgi yer almaktadır. Bu bilgilere göre Letoon, Seydikemer’in Kumluova Mahallesi’nde konumlanmıştır. Xanthos’a 4 km. uzaklıktadır. Likya uygarlığının önemli dini merkezi olan Letoon, tarihi açıdan oldukça önemli bir kenttir. Bu kutsal alanda; çeşme, manastır, Roma tiyatrosu kalıntıları, Leto, Apollon ve Artemis tapınakları vardır. Artemis ile Apollo'nun annesi olan Leto'ya adanmış olan en büyük tapınak, Leto Tapınağı'dır. Batıda yer alan bu tapınak, peripteros tarzında yapılmıştır.

Letoon Gezilecek Yerler

Leto tapınağı civarında yer alan Grekçe, Aramice ve Likçe olmak üzere üç dilde yazılmış bir kitabe bulunmuştur. Bu kitabe Fethiye Müzesi'nde sergilenmektedir. Letoon Antik kenti, Kaş Kınık Beldesine 6 kilometre uzaklıkta bulunur. Kente geldiğinizde mükemmel bir Letoon gezisi geçekleştirebilirsiniz. Doğuda Dor tarzı Apollo Tapınağı, Leto Tapınağı'na göre daha az korunmuştur. Her ikisinin ortasında ise, Artemis Tapınağı bulunmaktadır. Artemis Tapınağı, en küçük olandır. Üç tapınağın da güneybatısında bir çeşme; doğusunda bir kilise; içerisinde ise, arka tarafını yamaca dayamış büyük bir antik tiyatro yer almaktadır.

Muğla-Fethiye Letoon Antik Kenti

Muğla'nın Fethiye ilçesinin Kumluova Beldesi sınırları içerisinde yer alan Letoon antik kenti yerli ve yabancı tursitlerin ilgi gösterdiği tarihi bir bölgedir. Letoon da Xanthos gibi Unesco Dünya Miras Listesi'nde yerini almaktadır. Letoon, Xanthos ve Patara tam bir gün ayrılmak şartıyla aynı gün gezilebilmektedir. Letoon'a gezmek için ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.